Tribulus terrestris neboli Kotvičník zemní je jedna z adaptogenních bylin, užívaných jako přírodní afrodiziakum, pro podporu libida, pro zlepšení erekce a udržení potřebné hladiny testosteronu. Svým působením konkuruje syntetickým přípravkům na bázi Sildenafilu, kam se řadí i populární a medializovaná Viagra.

Adaptogeny se vyznačují svéráznou vlastností, dovedou totiž udržet hormonální rovnováhu a redukovat vylučování stresových hormonů do krevního oběhu. Navozují tak přirozený stav v organismu, který byl narušen zejména chronickou formou stresu. Stres se bohužel stává každodenním průvodcem většiny lidí ve společnosti, a to se pak odráží na jejich chování a mezilidských vztazích. Můžeme tedy směle prohlásit, že užíváním adaptogenů zlepšujeme nejen své vlastní zdraví, ale působíme i pozitivním vlivem na své okolí.

adaptogenní rostliny

Jak je to s vedlejšími účinky – Tribulus terrestris vedlejší účinky army-nutrition.cz je téma, které pochopitelně zajímá každého, kdo dosud tuto bylinku neužíval. Je to naprosto logické, být dobře informován, a to nejen u léků z příbalových letáků, ale i v případě bylinné přírodní léčby. Odpověď na otázku, jak to tedy je s vedlejšími účinky u Kotvičníku, je však poměrně jednoduchá, a velmi podobná jiným léčivým rostlinám a bylinným přípravkům – nežádoucí projevy jsou zde velice vzácné a spíše se vyskytují tam, kde nedodržujete doporučené dávkování.

rozemletý kořen adaptogenní bylinky

Při větších dávkách a u dlouhodobého užívání se mohou vyskytnout projevy přetížení organismu, který nedokáže efektivně využít nadměrného objemu obsažených látek a výsledný efekt se podobá přejídání. Může dojít k nevolnosti, únavě, projevům psychické senzibility či podrážděnosti. Některé zdroje nedoporučují užívat Kotvičník dětem, lidem s onemocněním ledvin a jater a také těhotným ženám a ženám po porodu, které kojí mateřským mlékem. Vhodné je konzultovat užívání jakékoli léčivé rostliny s vaším ošetřujícím lékařem.