Ostrovní fotovoltaické elektrárny jsou dnes obrovským hitem, protože umožňují stoprocentní nezávislost na energetických burzách a všech těch nepřehledných, a hlavně nepředvídatelných situacích. Představte si, že máte doma většinu spotřebičů a zdroj vytápění i ohřevu vody závislých na elektrické rozvodné síti, a váš dodavatel vám nastaví takový ceník, že se vám z něj doslova protáčí panenky. Chcete vzápětí přejít k jinému dodavateli, ale situace se opakuje ještě v dalších čtyřech, pěti případech, až to nakonec vzdáte a rezignujete, zcela vysíleni a smířeni s osudem.

fotovoltaika na střeše

Nesmiřujte se a nerezignujte! Zajímejte se o ostrovní systémy, protože s nimi se můžete těmto scénářům vyhnout. I ta nejlevnější fotovoltaická elektrárna https://www.joyce-energie.cz/fotovoltaika-rodinny-dum/ může pracovat zcela nezávisle jako ostrovní systém, s vlastním akumulátorem, mimo distribuční soustavu, ať už bydlíte kdekoli.

Odstěhujte se na venkov

Jestliže vás přestává bavit žít ve městě a máte dost toho všeho stresu a shonu, smogového ovzduší a nadměrného hluku, pokud vám vadí špatné mezilidské vztahy a chcete se tomu vyhnout, zbavte se městského bytu a žijte na venkově v ústraní, třeba na polosamotě. Někteří z vás to již udělali, přestěhovali se do rekreačních oblastí, a to i tam, kde nejsou k dispozici inženýrské sítě. Vystačíte tu s vlastní studnou a propanbutanovým sporákem a zbytek obstará ostrovní systém.

montáž fotovoltaiky

Počítejte ale s tím, že na ostrovní fotovoltaiku se nevztahují státní dotace, a tak musíte nechat provést propočet investic a jejich návratnosti bez ní. Jakmile však budete mít jasno a budete se moci odpovědně rozhodnout na základě podstatných informací, nemusíte zbytečně váhat. Je dávno prokázáno, že život na venkově je zdravější, a příjemnější a zároveň prodlužuje život. Budete tu také lépe vnímat přírodní krásy kolem sebe, které nemůže vynahradit žádný televizní program.